Naposledy aktualizováno: 26.02.2024 12:57:12
Na úvodní stranu

Místní knihovna Drslavice

VE STŘEDU 12. DUBNA DĚTI NOCOVALY V KNIHOVNĚ
a zažily parádní dobrodružství. Navštívil je cely Čtyřlístek – Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka. Nejdříve se dětem představili a pak jim dávali úkoly a hádanky. Protože děti všechno splnily, dostaly od pohádkových postaviček malé dárky. Potom přišel na návštěvu i pan starosta a přečetl dětem pohádku. Pro menší děti si pak přišli rodiče a ty starší řešily kvízy a rébusy a také skládaly lodičky pro celý Čtyřlístek. Po večeři si všichni nachystali pelíšky a šlo se spát. Ráno po snídani pak hurá do školky nebo domů. Jak to všechno probíhalo si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Hodí se k sobě knížky a bavlnky?
V úterý se v knihovně poprvvé sešly holky a společně s paní Matyášovou založily kroužek ručních prací. Myslím, že návštěvníky knihovny nijak nerušily a za dvě hodiny si každá vyšila jednoduchý obrázek. Několik fotek je v galerii.

Ještě jednou růžičky, tentokrát hlavně pro děti, i když maminky a babičky pomáhaly. A zazpívaly jsme si i písničku:

OBRÁZEK : ruzicky_2.jpg

Neseme, neseme nové letéčko, buďte babičky veselé, veselé,
pod okénka sedajte, sedajte, kořalenky píjajte, píjajte.
Svatý Jiří vstává, zemi odmykává, aby tráva rústla, všelijaké kvítí,
modrá leluja, kdes klíč poděla.
Na lavici, na lavici, na té zlaté truhlici.
Šla má milá ke mši, klíče sebrala, a předrahé roucho do truhly dala.
Abeliše, abeliše, ať rosička nezebe, a vy voziče, spravujte biče,
koně vyváďajte, voze vytláčajte, pro milú jeli, ludé hleděli,
co to za děvečku, v zeleném věnečku, hen vezú.
Jedno hrabové, druhé dubové, třetí na každý deň shoděné.
Panímámo krásná, dej užičku másla, jestli je to maličko, přidej ještě vajíčko,
jedno, dvě, nebo tři panímámě patří.
Ty hradčovské žáby pod mostem kvákají, ta drslavská děvčata vesele zpívají.

RŮŽIČKOVÝ PODVEČER V KNIHOVNĚ
Kdo přišel v úterý 21.3. do knihovny, mohl si kromě půjčení knížek zkusit udělat i růžičku z papíru. Zkušenější ženy zde předávaly své umění výroby růžiček těm mladším, tak aby místní tradice zdobení a nošení „letečka“ na smrtnou neděli pokračovala.

OBRÁZEK : r15.jpg

Hodí se k sobě knížky a bavlnky?

OBRÁZEK : siti11.jpg

„Luce“ v Drslavicích

OBRÁZEK : luce1.jpg

OBRÁZEK : mapa_malovana1.png

zde

OBRÁZEK : vanoce_2016_1.jpg

UŽ SÚ TU ..

.OBRÁZEK : mikulas2.jpg OBRÁZEK : mikulas3.jpgOBRÁZEK : mikulas4.jpgOBRÁZEK : mikulas5.jpg

NOCOVÁNÍ V KNIHOVNĚ MÁME ZA SEBOU, PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE

VE FOTOGALERII SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT NĚKOLIK FOTEK Z VÝSTAVY PANENEK.

OBRÁZEK : panenky_241.jpg

V sekci Po stopách (našich předků) najdete fotografie i texty ze stejnojmenného odpoledne 16. srpna 2015, kdy jsme šli na malou pouť ke křížku pod Vrhovými

KRÁSNÉ VÁNOCE

OBRÁZEK : anketa_-_logo_1.jpg

Vážení čtenáři,

Obecní knihovna v Drslavicích spustila od 1.9. 2015 anketu na hodnocení svých služeb.

On-line dotazník je dostupný na adrese http://goo.gl/…s/v1×ZL37×0t

Věnujte prosím vyplnění dotazníku chvilku času. Průzkum je anonymní, vítány jsou všechny názory.

Dotazník je možné vyplnit i v tištěné podobě přímo v knihovně.

Výsledky ankety budou následně zveřejněny.

Děkujeme za Vaše odpovědi a čas, který tomuto dotazníku věnujete.

S pozdravem Vaše knihovna.

přijďte si vybrat … jak dospělí

… tak děti

Dobrý den. Dovoluji si Vám oznámit vydání knížky U nás na Slovácku. Je to humoristický příběh odehrávající se na slovácké vesnici v 70. letech 20. století, tedy v dobách mé kantorské mladosti. Knihu vydalo pražské nakladatelství GRADA (www.grada.cz) a je možné ji zakoupit nebo objednat u většiny knihkupců. V případě, že bude chtít knížku s podpisem autora, můžete si ji objednat i u mě.

Jiří Jilík

V loňském roce vyšla útlá knížka Náhrdelník Velké Javořiny, kterou napsal Jaromír Slavíček, broďan, bývalý profesor brodského gymnázia. Je v ní i jedna kapitola o Drslavicích.

Malá ukázka:

… „Kluci, dneska je Joséfka, jdeme štandrlovat.“ Z hloučku se ozvalo: „A ke kom půjdem první?“ Odpověď na sebe nedalo dlouho čekat: „Začnem z horního konca od Chvílů a potom pudem k Pijáčkom a Koníčkom, pěkně jim zazpíváme a za to, co si vyštandrlujeme, tak si něco dobrého kúpíme.“ Pak už zaznělo ze všech stran: „Tak už pojďme: ’Pukaly lavice, pukaly stolice, pukaly aj dvéře, Jozéfku, Františku, otevři nám. Když nám neotevřeš, do rána umřeš, muziku
vyhrávat neučuješ. …

OBRÁZEK : nahrdelnik_velke_javoriny1.jpg